Parafia Greckokatolicka p.w. Narodzenia NMP w Pasłęku

Peregrynacja relikwii św. Jozafata

IMG 20180617 100228W ramach obchodów 325-lecia jedności Przemyskiej Eparchii ze Stolicą Piotrową odbywa się peregrynacja relikwii św. Męczennika Jozafata Kuncewicza – wielkiego Patrona Jedności. W sobotę 16 czerwca relikwie przybyły z parafii św. Mikołaja w Żelichowie do Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu. W Cerkwi  zostały odprawione Wielkie Nieszpory z Łytią.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Vitalii Kotyk CSsR , a wraz z nim służyli ks. mitrat Andrzej Sroka oraz ks. Igor Hubacz, który wygłosił homilię. W swoim słowie ks. Igor mówił o dwóch wielkich świadectwach jedności, których świadkami jesteśmy w tym roku: o peregrynacji relikwii św. Jozafata oraz o pojawieniu się książki Wielce Błogosławionego Patriarchy Światosława „Dialog leczy rany”. Te dwa wydarzenia nazwał dwoma głosami Kościoła o jedności,  głosem sprzed wieków i aktualnym. Po zakończeniu nabożeństwa odbyło się myrowanie w trakcie, którego wierni podchodzili również do relikwii aby oddać im cześć.

W niedzielę relikwie zostały przewiezione do Cerkwi w Pasłęku gdzie były obecne w trakcie Boskiej Liturgii i Mołebnia. Po Liturgii zostały przewiezione do Cerkwi w Godkowie. Po Mołebniu relikwie zostały przekazane do parafii w Braniewie.

foto: Z. Prytuła, D. Szweda, M. Jurysta